Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 797.

Pozytywna energia na koniec lata! – relacja z warsztatów

Było mega! Aulę internatu „Ekonomika” w Nałęczowie przekształciliśmy w studio telewizyjne, gdzie przeprowadziliśmy dwie gorące debaty: legalizacja narkotyków oraz kara śmierci. Dyskutowaliśmy pod okiem niesamowitych ekspertów, którzy wcześniej zaaplikowali nam niezbędną porcję wiedzy (logika, erystyka, komunikacja personalna). Plus: mecz siatkówki w ogromnej hali, niezapomniane ogniska i rozmowy, rozmowy i jeszcze raz rozmowy;)

Na pierwszy ogień poszedł mgr Tymoteusz Chojecki, doktorant matematyki UMCS, który poprowadził warsztat z logiki w argumentacji. W przystępny sposób przedstawił skomplikowany materiał, uczestnicy poznali reguły logiczne, które od razu musieli zastosować w konkretnych zdaniach. Przedstawienie zasad logicznych było dla nas istotne, ponieważ we współczesnych debatach w przestrzeni publicznej bardzo często te reguły nie są przestrzegane. Dzięki temu warsztatowi wiemy jak wypowiadać się logicznie oraz jak wykazywać brak logiki u oponenta. Niedługo wrzucimy na stronie fragmenty prezentacji.

Schopenhauer, Senyszyn i Cejrowski... Katarzyna Niećko – studentka polonistyki, dziennikarstwa na UMCS i redaktor działu sportowego Radia Centrum odkryła przed nami tajniki najczęstszych manipulacji oraz chwytów erystycznych stosowanych w dyskusji. Znakomitym rozwiązaniem była dokładna analiza poszczególnych wypowiedzi dyskutantów telewizyjnego programu publicystycznego (m.in. J. Senyszyn, W. Cejrowskiego, J. Palikota, J. Najfeld) pod względem stosowania „nieczystych zagrań”.

Następnego dnia eksperci połączyli siły i podnieśli nam poprzeczkę. Podczas warsztatu z manipulacji tropiliśmy „ciosy poniżej pasa” oraz błędy logiczne w burzliwej rozmowie męża i żony. 

Na warsztacie mgr Renaty Małyski, socjoterapeuty i psychoedukatora, mogliśmy poczuć się jak podczas sesji u psychologa. Wprowadziła przyjazną atmosferę, każdy z uczestników mógł swobodnie wyrażać swoje poglądy. Renata Małyska skupiła się zasadach dobrej dyskusji oraz na roli moderatora. Poprzez szereg praktycznych zdań i gier poznawaliśmy reguły rządzące skuteczną komunikacją.

Z takim przygotowaniem zasiedliśmy na początek do dyskusji za i przeciw legalizacji narkotyków, a potem za i przeciw karze śmierci. Trudnością a zarazem wyzwaniem było to, że wielu z nas musiało argumentować stanowisko, które nie było zgodne z rzeczywistymi przekonaniami (każdy losował czy będzie przeciw, czy za). W pierwszej debacie brali udział wszyscy uczestnicy, w drugiej drużyny wybrały swoich trzech przedstawicieli (debata na wzór oksfordzkiej).

Miasto Żeromskiego przywitało nas piękną pogodą! Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi i pracownikom Zespołu Szkół im. Chmielewskiego w Nałęczowie i wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację warsztatów (URSZULO i ANDRZEJU – SZACUN!)

Relacja video wkrótce!

 

 

Ostatnio zmienianyśroda, 26 wrzesień 2012 19:03

4 komentarzy

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.