Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 797.

Zaproszenie na kurs przewodników beskidzkich - SKPB Lublin

Już w listopadzie rusza kolejny kurs przewodników beskidzkich organizowany przez SKPB Lublin. Zapisy trwają!

Przesłane przez Magdę Jarzębkowską, uczestniczkę kursu 2011

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Lublinie (SKPB Lublin) jest klubem zrzeszonym w Oddziale Akademickim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Lublinie, który działa od ponad 40 lat. W tym czasie SKPB wyszkoliło na swoich kursach 280 przewodników.

SKPB organizuje kursy przewodnickie co roku, ucząc młodych ludzi skomplikowanej historii Beskidów, pomaga poznawać kulturę gór oraz uczy szacunku różnych poglądów religijnych. Nie każdy wie, jak etnicznie zróżnicowaną krainą były i są nadal Beskidy, kim byli Łemkowie i dlaczego w Beskidzie Niskim nazwy miejscowości są pisane, oprócz polskiego, także po łemkowsku – w cyrylicy.

Oprócz wykładów, każdy kursant i kursantka uczestniczy w wyjazdach szkoleniowych w góry. Jest ich aż sześć, a łączna długość wszystkich wyjazdów waha się, zależnie od układu dni wolnych, w okolicach miesiąca. Bez obaw o nieobecności w szkole czy na uczelni – wyjazdy można rozłożyć w czasie, bo maksymalna długość trwania kursu to trzy lata, chociaż są tacy, którym udało się ukończyć kurs w rok.

Fot. Andrzej Wierchoła

Nasze wyjazdy organizowane są w sposób najtańszy z możliwych – wspólnie gotujemy, a większość noclegów planujemy w schroniskach młodzieżowych, bazach namiotowych lub własnych namiotach. Każdy uczestnik kursu będzie miał także co najmniej raz okazję do nocowania w chacie SKPB w Zawadce Rymanowskiej. Nasza Zawadka to prawdziwa łemkowska chyża: drewniana, ocieplana słomą chałupa z prawdziwym piecem na drewno i studnią, położona malowniczo w Beskidzie Dukielskim, u stóp masywu Cergowej.

Oprócz historii, kultury oraz topografii na kursie można nauczyć się umiejętności praktycznych, takich jak posługiwanie się mapą i kompasem oraz bardzo przydatnych umiejętności miękkich. Każdy przewodnik musi przecież potrafić dogadać się z ludźmi, rozumieć ich potrzeby, ciekawie opowiadać oraz nauczyć się przewodzić grupie. Dlatego też każdy kurs jest solidną szkołą charakteru i szansą na pracę nad sobą, na pokonywanie swoich słabości i odkrywanie mocnych stron.

Każdy wyjazd w góry uczy szacunku do natury i innych ludzi. Bez przesady mogę powiedzieć, że góry uczą życia. Dla mnie każdy rajd z SKPB to nie tylko rekreacja na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim opowieść. Beskidy są pełne nieodkrytych jeszcze, dawno zapomnianych historii. Pisząc to myślę nie tylko o ślicznych cerkwiach i zarośniętych jeżynami cmentarzach, ale także o ludziach. Chyba nic tak jak wspólna wędrówka nie skłania do dzielenia się tymi opowieściami, które nosimy w sobie.

Wszystkich zainteresowanych kursem zapraszamy na spotkanie organizacyjne w akademiku "Ikar" (niski parter po lewej), 25 października o godzinie 18.30.

Zachęcamy także do zadawania pytań oraz zapisywania się przez maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Jutro o 18:30 pokaz slajdów - Fogarasze <- szczegóły

 

Ostatnio zmienianywtorek, 23 październik 2012 22:41

2 komentarzy

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.