Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 797.

“In God We Trust” w XXI wieku!

Kiedy słyszymy o „fabryce snów”, „amerykańskim śnie” czy „Wuju Samie”, przez chwilę pragniemy przenieść się do słonecznej Kalifornii czy na kwitnącą Florydę. Ale czy kiedykolwiek zadaliśmy sobie pytanie: Jak Amerykanie to zrobili i robią, że są tak potężnym krajem? Poszukiwanie odpowiedzi należy rozpocząć od historii sprzed kilkuset lat.

Złoty amerykański październik w Plymouth (Massachusetts, USA), rok 1621. Przy stole razem z Indianami z plemienia Wampanoagów siedzą przybysze z Europy w białych kołnierzach. Stary pastor wstaje, aby pomodlić się przed ucztą, dziękując Bogu za okazaną łaskę. (Scena pochodzi z obrazu „The First Thanksgiving at Plymouth” malarki Jennie A. Brownscombe.)


Angielscy protestanci przybili do wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej na statku Mayflower w poszukiwaniu wolności religijnej, której nie zaznali w Europie. (Nadal ponad połowa Amerykanów to protestanci.) Dzięki pierwszym obfitym żniwom i pomocy Indian udało im się przeżyć. Dali początek narodowi amerykańskiemu, który do dzisiaj dziękuje Bogu za tamto błogosławieństwo – w każdy czwarty czwartek listopada obchodzi Święto Dziękczynienia.

W 1956 r. Kongres Stanów Zjednoczonych zdecydował, że jedynym mottem narodowym USA jest zwrot „In God We Trust” – „W Bogu pokładamy ufność”. Widnieje ono na  banknotach, monetach (wybijane na nich już od wojny secesyjnej), a także m.in. nad amerykańską flagą za plecami przewodniczącego Izby Reprezentantów oraz w urzędach i radach miast.

1 listopada 2011 r. Kongres przyjął rezolucję, która „popiera i zachęca do publicznego eksponowania narodowej dewizy na szkołach, instytucjach i gmachach publicznych” („In God We Trust”). „Za” było 396 (w tym 233 republikanów i 163 demokratów), „przeciw” tylko 9 (8 demokratów i 1 republikanin).
Warto pamiętać o tych kilku faktach (pośród wielu innych), gdy następnym razem zamarzy się nam „American dream”. I zanucić „God bless Poland/My home sweet home”*.


* „Boże, błogosław Polskę/Mój dom, słodki dom” – parafraza nieoficjalnego hymnu USA „God bless America”

 

Ostatnio zmienianywtorek, 24 kwiecień 2012 22:44

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.