Ostrzeżenie
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 797.

Sesyjny survival: Technika pomodoro

Sesyjny survival – technika pomodoro


Dla niektórych sesja już się rozpoczęła, dla innych to tylko kwestia czasu.

Co zrobić by nauka była bardziej efektywna i mniej nużąca?

Z pomocą przychodzi technika pomodoro ;).
Jest to technika zarządzania czasem, która pozwala:

1. Zmotywować Cię do działania
2. Ograniczyć czas wykonywanych zadań
3. Monitorować czas jaki spędzasz na poszczególnych czynnościach
4. Pofragmentować duże projekty na małe, 25 minutowe zadania
5. Wykorzystać maksymalną wydajność pracy Twojego mózgu

A czego nie pozwala?

Przede wszystkim nie pozwala na to by Twój mózg się znudził!
Tak jest, nasz mózg się nie męczy – jest to wspaniała maszyna która nigdy nie ma dość pod warunkiem, że nie pozwolisz się jej znudzić :).
Wydajność pracy naszego mózgu spada, gdy wykonujemy jedną czynność lub podobne czynności przez wiele godzin pod rząd.

Spójrz na zamieszczony  wykres (pochodzi on z książki Genialna pamięć T.Buzan) – zielona linia to sytuacja ekstremalna – wtedy, kiedy uczysz się przez wiele godzin pod rząd nie robiąc przerw. Widzisz do jakiego poziomu spada wydajność Twojej pracy po „zaledwie” godzinie? Linia czerwona z kolei, prezentuje to, co możesz osiągnąć wdrażając w swoją pracę technikę pomodoro :).  Być może zauważyłeś/aś też, że czerwone linie układają się łukowato na wykresie? Jest to pewien fenomen pracy naszych mózgów – najefektywniejsze zapamiętywanie zachodzi zawsze na początku i na samym końcu nauki (proponuję byś przeprowadził/a na sobie eksperyment: znajdź listę około 30 zupełnie niepowiązanych ze sobą słów i spróbuj zapamiętać je w ciągu minuty – potem spróbuj przywołać je z pamięci - zauważysz, że najlepiej zapamiętałeś/aś słowa z początku i końca listy).

Pewnie zastanawiasz się skąd wzięła się nazwa techniki? Cóż, chodzi o minutnik kuchenny, który występuje w kształcie… pomidora i jest podstawowym narzędziem, na którym bazuje ta technika.

Przechodząc do sedna, będą Ci potrzebne:
1. Kartka papieru
2. Długopis
3. Minutnik kuchenny/ aplikacja w telefonie/ minutnik w telefonie – (osobiście polecam minutnik kuchenny, ale jest to bardzo indywidualna sprawa)

Jak ja to robię?

Jeszcze zanim przeczytasz następne punkty: Technika pomodoro wyklucza wszelkie rozpraszacze!! - niemożliwa jest praca z włączonym w tle facebookiem, radiem, telewizorem, czy dzwoniącym telefonem (najlepiej go wyłączyć) - to wszystko może poczekać do przerwy.

1. Spędzam 5 minut wieczorem na zaplanowaniu następnego dnia – zapisuję jakie zadania muszę wykonać, które z nich są ważniejsze od innych, a także oszacowuję czas jaki mogą mi one zająć, a następnie przeliczam go na liczbę jednostek pomodoro (1 pomodoro = 25 minut + 3 do 5 minut przerwy) – do tego przydaje się kartka papieru i długopis.

2. Przed wykonaniem każdego zadania nastawiam swój minutnik (cytrynkę ;)) na 25 minut i zaczynam wykonywać zadanie, nad którym pracuję bez przerwy aż do momentu, gdy minutnik zadzwoni (jeżeli np. czytam wtedy jakąś książkę/artykuł, to pozwalam sobie na przeczytanie do końca paragrafu/działu, ale nigdy nie przedłużam pomodoro o więcej niż około 1-2 minuty).

3. Ważny punkt! Po wykonaniu zadania odhaczam je na kartce. Pozwala mi to na zdobycie większej motywacji w wykonywaniu zadań, śledzenie swoich postępów no i… radość, że coraz bliżej do „długiej przerwy”.

4. Po każdym pomodoro pozwalam sobie na 3-5 minut przerwy (doczytaj do końca by dowiedzieć się jak można spędzić ten czas), jest bardzo ważne, by nie zaniedbywać przerw – są one sednem tej techniki! (jeśli jeszcze nie wiesz dlaczego, to spójrz jeszcze raz na załączony wykres).

5. Co 4 pomodoro należy zrobić sobie około 20-30 minutową przerwę.

Pamiętaj!: Pomodoro nie można dzielić – jeśli zadanie zajmie Ci dłużej niż 25 minut, to dokończ je w kolejnym pomodoro, jeśli uporałeś się z nim przed upływem 25 minut, to wspaniale! Możesz zająć się pracą nad kolejnym zadaniem.

Co można robić w krótkiej przerwie, a co lepiej zostawić sobie na później?

Podczas krótkiej przerwy (3-5 minut) można:

1. Wypić szklankę wody (wpływ picia wody na nasze wyniki w nauce: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VJGPHCIGksI)
2. Wyjść na balkon
3. Odwiedzić: http://thequietplaceproject.com/thequietplace/pl
4. Sprawdzić telefon – sms, telefony
5. Zmyć naczynia
 
Lepiej nie:

1. Wchodzić na fb
2. Czytać gazet (mózg potrzebuje innej aktywności niż ta, którą wykonywaliśmy, tak więc jeżeli czytaliśmy książkę czy artykuł, to lepiej żebyśmy nie robili tego w przerwie.
3. Sprawdzać poczty

A co można zrobić podczas długiej przerwy?

Na pewno można:

1. Sprawdzić pocztę i fb (jeśli to konieczne)
2. Odprężyć się (polecam krótkie wakacje: http://www.youtube.com/watch?v=qREKP9oijWI )
3. Zdrzemnąć się (polecam prezentację o tzw. Power naps http://www.youtube.com/watch?v=HAtXJtNUhpk&feature=player_embedded)
4. Obejrzeć odcinek serialu (te krótsze trwają zazwyczaj 20-22 minuty)

Dla kogo jest ta technika?

To technika nie tylko dla studentów :). Sprawdzi się również w pracy, przy projektach, gdy pracujesz w domu i nie masz stałych godzin pracy – dodatkowa motywacja i zamknięcie projektów w realne ramy czasowe, a nie odkładanie ich na później.
Nie mów sobie, że jesteś zbyt leniwy/a by wdrożyć nową technikę w czyny – ta technika nie wymaga niczego, czego już byś nie znał/a, a dodatkowo pozwala Ci na wiele częstych przerw i skrócenie czasu pracy – czy to nie jest wystarczająco zachęcające? :)
Teraz, kiedy już wszystko wiesz, możesz spokojnie zaplanować swój dzień i przetestować pomodoro, gwarantuję, że na pozytywne efekty nie będziesz długo czekać.

Życzę Ci owocnej pracy i samych 5 na egzaminach! :)

 

fot: http://ecx.images-amazon.com/images/I/31JnVDsMs0L.jpg

 
Ostatnio zmienianypiątek, 31 maj 2013 17:56
Więcej w tej kategorii: « PECZAKCZA?! LATO Z HISTORIĄ »

7 komentarzy

 • Olga G,
  Olga G, piątek, 31, maj 2013 20:31 Link do komentarza

  ciekawe! od jutra próbuję :)

  Raportuj
 • BrianS
  BrianS piątek, 31, maj 2013 22:20 Link do komentarza

  meeeega! ale super, zaraz zastosuję :)))

  Raportuj
 • O.
  O. sobota, 01, czerwiec 2013 15:39 Link do komentarza

  dziś stosuję - pełne zadowolenie :D już 8 pomodoro minęło ;p czas coś zjeść!

  Raportuj
 • alfa
  alfa sobota, 01, czerwiec 2013 18:49 Link do komentarza

  picie wody na pewno, nie? :)

  Raportuj
 • Urszula Antczak
  Urszula Antczak czwartek, 06, czerwiec 2013 17:26 Link do komentarza

  Jedzenie jak najbardziej jest dozwolone :D. Ważne tylko, żeby ująć je gdzieś w harmonogramie, a potem ewentualnie ten harmonogram dopasowywać (wiadomo,że "na głodniaka", ani po obfitym posiłku nauka to żadna przyjemność ;) ).

  Raportuj
 • Mela
  Mela czwartek, 20, czerwiec 2013 19:19 Link do komentarza

  hej mam pytanie do Autorki - a co z pisaniem np. pracy mgr? próbowałam stosować pomodoro 25 minutowe i zanim zacznę pisać, klecić zdania itd. - muszę się oderwać, bo mija 25min! :) czy pomodoro lub inne techniki mówią coś o pisaniu (a nie uczeniu)? dzięki, pzdr!

  Raportuj
 • Urszula Antczak
  Urszula Antczak czwartek, 27, luty 2014 16:37 Link do komentarza

  @Mela- przepraszam za tak długą zwłokę! Nie zauważyłam tego komentarza,ale mam nadzieję, że jeszcze przyda Ci się moja odpowiedź. Jeżeli 25 minut staje się niekomfortowe, to polecam złotą godzinę :) --> http://www.youtube.com/watch?v=W5hZSMU7F5Y#t=113

  Raportuj

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.