Ostrzeżenie
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 797.

Zychowicz: Powstanie Warszawskie - konieczność czy błąd?

Spotkanie z red. Piotrem Zychowiczem, autorem książki Obłęd '44.
Wydział Humanistyczny UMCS Lublin - 8 października 2013r.

organizatorzy:
miesięcznik idź Pod Prąd: podprad.org
Studenci dla Rzeczypospolitej: studencidlarp.pl
Fundacja Twój Ruch: twojruch.net

Spotkanie poprowadził red. Paweł Chojecki, tło historyczne przedstawił dr Mirosław Szumiło.

POWSTANIE WARSZAWSKIE. KONIECZNOŚĆ CZY BŁĄD? - relacja Szymona Dziubickiego (Studenci dla Rzeczypospolitej - oddział lubelski)

Spotkanie odbyło się 8 października 2013 roku w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS. Jego organizatorami byli: Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej - oddział Lublin oraz miesięcznik "idź Pod Prąd" . Debata miała dotyczyć tez, które redaktor Zychowicz postawił w swojej najnowszej książce „Obłęd ’44 – Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie”.

Spotkanie zaczęło się od wystąpienia Piotra Patkowskiego i Euniki Chojeckiej, którzy przedstawili zebranym motywy jakie przyświecały organizatorom spotkania, a także zaprosili wszystkich obecnych do dyskusji. Debatę oficjalnie rozpoczął moderator tego wydarzenia, redaktor naczelny miesięcznika Idź Pod Prąd Paweł Chojecki. Jako pierwszy głos zabrał dr Mirosław Szumiło, historyk i pracownik naukowy na Wydziale Humanistycznym UMCS. Jego prelekcja dotyczyła krótkiego przedstawienia sytuacji politycznej polskiego rządu i Państwa Podziemnego podczas drugiej wojny światowej. Stanowiła wprowadzenie do wystąpienia red. Zychowicza i oceniała z naukowego punktu widzenia poglądy wyrażone w „Obłędzie 44”.


Po wystąpieniu dr Szumiły, najważniejsze tezy kontrowersyjnej książki przedstawił autor. Swój wykład poświęcił głównie fatalnej polityce przywódców Armii Krajowej i premiera rządu Stanisława Mikołajczyka, która doprowadziła do całkowitego ujawnienia się oddziałów AK walczących na Kresach wobec wkraczającej Armii Czerwonej i NKWD. Szczególną uwagę zwrócił na czynniki decydujące o wydaniu rozkazu rozpoczęcia powstania w Warszawie. Decyzja ta była brzemienna w skutkach. Spowodowała wyniszczenie kwiatu polskiej młodzieży, śmierć 300 tysięcy ludzi i zrujnowanie stolicy państwa. Ułatwiła Stalinowi sowietyzację Polski usuwając najbardziej wykształconą i patriotyczną grupę społeczną. Zychowicz opisał także jaki wpływ na podjęcie tej decyzji mieli najwyżsi stopniem oficerowie z Komendy Głównej AK. Powiedział także, że Akcja Burza a tym bardziej Powstanie, nie dawało nawet najmniejszych szans na odwrócenie losów przegranej dla Polski wojny. Jedynym wyjściem było zachowanie najbardziej wartościowej tkanki społecznej i stworzenie nowej konspiracyjnej organizacji całkowicie nieznanej Sowietom. Los Polski był bowiem już przesądzony- jak się okazało niepodległość mogła odzyskać dopiero w 1989 roku. Katastrofalna decyzja gen. Okulickiego i Bora- Komorowskiego nie mogła przynieść żadnych pozytywnych skutków. Brak zaś „Burzy” i powstania spowodowałby, że Warszawa nie zostałaby doszczętnie zniszczona, duża cześć żołnierzy „podziemia” uniknęłaby sowieckich kazamatów, a polska młodzież nie wyginęłaby w beznadziejnych walce w ruinach stolicy. Swoje wystąpienie redaktor Zychowicz zakończył smutnym, ale dającym zarazem dużo do myślenia zdaniem „że jeszcze jedno takie powstanie i Polska przestanie istnieć”.

Po godzinnej prelekcji Zychowicza moderator zachęcił zebranych do zadawania pytań. Organizatorzy przeznaczyli na tą część spotkania najwięcej czasu licząc, że każdemu zainteresowanemu uda zadać się pytania. Autor odpowiadał na pytania ponad godzinę, starając się udzielić jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi i będąc otwartym na krytykę stawianych przez niego tez. Pytań było bardzo dużo. Dotyczyły one: tematów zawartych w książce a nie poruszonych w prelekcji, niejasnej roli podczas drugiej wojny światowej generała Okulickiego, jak i tego jak redaktor

Zychowicz ma zamiar zainteresować tą tematyką młodzież. Zabrakło niestety pytań ze strony przeciwników poglądów zawartych w „Obłędzie 44”. Merytoryczna dyskusja na argumenty nie została zawiązana, przez bierność oponentów autora. Niestety krytyka jego tez sprowadza się jedynie do frazesów i ogólnych sformułowań. Mimo to uważam, że spotkanie było bardzo owocne i stanowiło dla wielu możliwość innego spojrzenia na historię Polski i wyborów podejmowanych przez jej przywódców.

źródło: studencidlarp.pl

 

Pełna fotorelacja: twojruch.net/podglad/item/358-historia-bez-kitu-piotr-zychowicz-w-lublinie

Wkrótce pojawią się filmy z pozostałych spotkań z red. Zychowiczem!

 
Ostatnio zmienianyczwartek, 31 październik 2013 16:39

3 komentarzy

 • Netka
  Netka środa, 30, październik 2013 21:13 Link do komentarza

  MEEGA ludzie MEEGA!

  Raportuj
 • jacek
  jacek środa, 30, październik 2013 23:33 Link do komentarza

  dzięki za nagranie! Dobrze, że wspieracie dyskusję na ten temat

  Raportuj
 • telewidzący
  telewidzący środa, 04, grudzień 2013 15:35 Link do komentarza

  Powstanie zakończone przywrtóceniem ludnoścvio i powstańcom prasw miedzynarodsowyuch odebranych ludnlości Generalnej Guberni w 1939r uratowało ludność Warszawy i żołnierzy AK oraz innych powstańcow przed niechybną zaghładą w czasie prawie półrocznego postoju frontu soweieckiego na WIŚLE. W warunkach zimy 449045 nie były potrzxebne decyzje i organizacja zagłady ludności i Warszawy
  http://telewidz.neon24.pl/post/99772,zbawienne-powstanie-warszawskie-i-jego-kapitulacja
  http://telewidz.neon24.pl/post/69102,ludobojcze-zatrzymanie-frontu-na-wisle-w-1944r-i-akcja-burza-w-lublinie

  Raportuj

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.