Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 797.

Adam Kalbarczyk na łamach Gazety Wyborczej wzywa do dyskryminacji Twojego Ruchu

„Religijni obłąkańcy”, „sekta”, „sabat” – to tylko niektóre określenia, jakie w odniesieniu do Fundacji Twój Ruch używa Adam Kalbarczyk, w artykule w Gazecie Wyborczej z 28 listopada br.

W swoim tekście pt. „Kompromitacja Chatki Żaka UMCS. Kiedy konferencja szamanów?” Kalbarczyk wzywa do natychmiastowego zwolnienia kierownictwa Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej „Chatka Żaka”. Powodem ma być zgoda kierownictwa ośrodka na seans filmu „Ewolucja a Bóg” i dyskusję po nim, zorganizowane przez studentów UMCS z Fundacji Twój Ruch.

Kalbarczyk nawołuje do dyskryminacji Fundacji Twój Ruch: „Nowy menedżer Chatki Żaka rozpoczął swoje działania od wynajęcia sali widowiskowej (…) na potrzeby religijnych obłąkańców, którzy urządzili tam rodzaj sabatu” i dalej: „Żadna sekta nie ma prawa w Chatce Żaka urządzać swych nabożeństw ani, pożal się Boże, pokazów i debat”.

W tekście, który ukazał się w rubryce „Z lewej strony”, Kalbarczyk pisze, że uniwersytet to nie miejsce, gdzie można dyskutować o takich „bredniach” jak kreacjonizm. „Nie jest chyba zbyt dużym słowem skandal, na określenie tego, że na terenie uniwersytetu (…) dokonuje się pokaz propagandy ignorancji i irracjonalizmu. Chciałoby się zapytać, kiedy najbliższy zjazd astrologów albo konferencja szamanów w Chatce Żaka?”.

Kalbarczyk nazywa pokaz filmu i dyskusję w ACK UMCS skandalem. Nie przeszkadza mu to jednak w tym, aby pod koniec artykułu stwierdzić, że w Chatce powinny odbyć się... prawdziwe skandale: „Chatka jest miejscem na twórczość prawdziwie offową, może nawet niecenzuralną i antysystemową. To tu jest bowiem miejsce na (…) prawdziwy skandal – ale niech to będzie skandal artystyczny” i dalej: „To tu może pojawić spektakl niepoprawny i koncert niepobożny.” (pisownia oryginalna)

W dniu publikacji artykułu wszystkie rezerwacje studentów z Fundacji Twój Ruch w Chatce Żaka zostały anulowane przez władze uniwersytetu. Studenci zostali wezwani na rozmowę przez Rektora UMCS i zerwano z nimi współpracę. Stało się tak dzień po „Wieczorze Amerykańskim”, zorganizowanym w ACK przez studentów z Fundacji z udziałem ok. 150 studentów. Współpraca studentów z Fundacji z Chatką Żaka trwała od początku 2013 roku.

Do Adama Kalbarczyka zostało przesłane pismo od pełnomocnika Fundacji, wzywające do przeproszenia Fundacji za naruszanie jej dóbr osobistych. Kalbarczyk został w nim również poinformowany, że jeżeli nie przeprosi na łamach Gazety Wyborczej, pełnomocnik Fundacji rozważy podjęcie wobec niego akcji sądowej.

Fundacja Twój Ruch

Ostatnio zmienianysobota, 20 grudzień 2014 19:41

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.