Ostrzeżenie
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 797.

JESTEŚ SŁONIEM?

Mieszkańcy Indii, chcąc nauczyć swoje przydomowe słoniątko, by nie uciekało od  właściciela, przywiązują je liną do drzewa. Mały słoń mocuje się i szarpie, ale drzewo zawsze wygrywa. Po wielu próbach malec rezygnuje z walki i poddaje się.

 

Gdy jest już dorosłym słoniem, przywiązany tą samą liną, którą bez problemu mógłby teraz zerwać, grzecznie stoi w miejscu i nigdzie nie próbuje uciekać. Nauczył się, że nie ma sensu próbować, bo ta operacja i tak się nie powiedzie. Teraz krępuje go nie lina, a bariera psychologiczna, przekonanie, że nie ma to sensu, zakorzenione kiedyś w jego głowie.

Alex i Brett Harris – bracia bliźniacy z Portland, moi rówieśnicy, w swej książce „Rób trudne rzeczy” wyrażają ciekawą, może wręcz rewolucyjną myśl, że współczesna młodzież bardzo często zachowuje się podobnie jak nasz słoń - nie wykorzystuje swojego potencjału. Przyzwyczajeni, że nie powinniśmy wymagać od siebie zbyt wiele, usprawiedliwiani, że młodość to przecież nie czas na odpowiedzialność i poważne myślenie – często zadowalamy się takim stanem rzeczy. Nawet nie próbujemy stawiać sobie poprzeczki wyżej, niż się tego po nas spodziewa. Bracia wysuwają wniosek, że jesteśmy jak ten słoń, skrępowani błędnymi przekonaniami, dotychczasowymi przyzwyczajeniami, niskimi oczekiwaniami wobec naszej generacji.

W swej książce, którą - mam nadzieję - już wyguglowałeś, przedstawiają także inspirujące historie wielu nastolatków z całego świata, którzy zamiast czekać, aż staną się dorośli, podjęli wyzwanie – „nie idź na łatwiznę, mierz wysoko”.

Te przemyślenia, odważne dyskusje, determinacja i zapał zaprowadziły Harrisów do stworzenia ruchu młodych, tak zwanej „rebelucji” - a więc społeczności, której dewizą jest „bunt przeciwko niskim oczekiwaniom”.

Dowiedz się więcej na temat rebelucji. Poznaj niesamowite historie wielu młodych ludzi, twoich rówieśników i... nie bądź słoniem!

Ostatnio zmienianywtorek, 24 kwiecień 2012 22:25
Więcej w tej kategorii: « Zaczynamy!!! TERAZ TWÓJ RUCH! »

4 komentarzy

 • Ołów
  Ołów środa, 25, kwiecień 2012 05:25 Link do komentarza

  Ciekawe. Rzeczywiście taki mechanizm krępowania działań istnieje.

  Raportuj
 • uham
  uham środa, 25, kwiecień 2012 06:18 Link do komentarza

  O tak zgadzam się. Czy nie mieliście w szkole takiego poczucia, że o coś chcecie zapytać, lub z czymś się nie zgadzacie a nie mówicie tego ze strachu? Ja tak miałam... myślę, że to swego rodzaju pęta...

  Raportuj
 • uham
  uham środa, 25, kwiecień 2012 06:18 Link do komentarza

  O tak zgadzam się. Czy nie mieliście w szkole takiego poczucia, że o coś chcecie zapytać, lub z czymś się nie zgadzacie a nie mówicie tego ze strachu? Ja tak miałam... myślę, że to swego rodzaju pęta...

  Raportuj
 • Justyna Chrzanowska
  Justyna Chrzanowska poniedziałek, 27, sierpień 2012 11:49 Link do komentarza

  Ciekawe :) Myślę, że ten mechanizm jest też wykorzystywany przez behawiorystów - także w drugą stronę. Przykładem może być terapia dla ludźmi cierpiących z powodu różnych fobii.

  Raportuj

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.