Eunika Chojecka

Eunika Chojecka

URL strony:

Wywiad z R. Glińskim, reż. "Kamieni na Szaniec" + materiał z planu

Stare Miasto w Lublinie przez kilka dni służyło ekipie filmu "Kamieni na Szaniec" za Warszawę czasu okupacji. Na Pl. Rybnym zbudowano Arsenał, aby nakręcić tutaj słynną akcję pod Arsenałem – odbicia jednego z bohaterów, Rudego.

Nie zabrakło tam również ekipy TR. Byliśmy świadkami kręcenia jednej ze scen odbicia Rudego. Udało się też nam porozmawiać z reżyserem filmu, Robertem Glińskim. Zobaczcie sami!

VI. seria "Czasu honoru" w historycznym momencie

Premiera VI. serii kultowego serialu już dziś o godz. 21:10 w TVP2.

"Dwa lata temu przygotowywaliśmy całą ekipą „Czasu honoru” spektakl promujący serial. Nazywało się to: „Gdzie są chłopcy i dziewczęta z tamtych lat?”. Mieliśmy śpiewać piosenki i recytować wiersze z lat 30. i 40. dla grupy AK-owców i powstańców. Weszliśmy z Maćkiem Zakościelnym do budynku w powojennych murach, usłyszeliśmy te piosenki, zobaczyliśmy wzruszone twarze ludzi i poczułem przez chwilę, ten jeden raz, że uczestniczę w ich życiu."

Premier Węgier - V. Orbán NA ŻYWO!

Kiedy dostaliśmy cynk, że premier Węgier, Viktor Orbán będzie w Polsce i ma otwarte spotkanie na UW – długo nie mogliśmy dojść do siebie. Mieliśmy zobaczyć i wysłuchać człowieka, którego do tej pory znaliśmy tylko z mediów. Człowieka, który jako pierwszy zażądał wycofania wojsk sowieckich z Węgier, najmłodszego premiera ówczesnej Europy (miał 35 lat, kiedy został nim po raz pierwszy w 1998 roku) i przywódcy, który otwarcie mówi o tradycyjnych wartościach pomimo mało sprzyjających okoliczności ;).

DOPIERO IPN ODKRYŁ ZABÓJCÓW MOJEGO TATY

Józef Franczak ps. „Lalek” był ostatnim partyzantem II RP. Komuniści dopadli go dopiero 21 października 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych na Lubelszczyźnie. Spotkaliśmy się z jego synem Markiem urodzonym w 1958 r.

Marek Franczak syn „Lalka” w rozmowie z Euniką Chojecką: Dlaczego Pana ojciec się nie poddał? Dlaczego, pomimo że podziemie niepodległościowe już praktycznie nie istniało, on dalej walczył z komunistami?

Powrót do dzieciństwa na Święta

Przepis jest sprawdzony, więc polecam :) Pierniczki Freda i Klary
"30dkg miodu niech Dziecko podgrzeje silnie w rondelku, dodając 20 dkg cukru i 1/2 kostki margaryny oraz 2 torebki pachnących przypraw do pierników. Kiedy masa ostygnie, przelać ją trzeba do miski i dodać 1/2 kilo mąki, 2 łyżki kakao, torebkę proszku do pieczenia oraz 1 jajko.
Wszystkie składniki wymieszać, po czym wyłożyć na posypaną mąką stolnicę i wyrabiać na ciasto - tak długo, aż przestanie się ono lepić do rąk.
Wtedy ciasto podzielić trzeba na dwie części i każdą z nich kolejno rozwałkować na grubość 4-5 mm.

Pójść krok dalej, niż się wydaje, że można! - wywiad z podróżnikiem Stefanem Czernieckim

Są jeszcze na naszej planecie miejsca, do których póki co nie dotarła parada białych niewolników niosących w pozłacanej lektyce bożka o imieniu Pieniądz. Jednym z nich jest południowa prowincja Wenezueli: Amazonas, obszar w pobliżu granic z Brazylią oraz Kolumbią. - tak o swoim projekcie wyprawy „Śladem szeptu amazońskiego potoku” opowiadał dwa lata temu Stefan Czerniecki. Na jury I edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego młody podróżnik zrobił największe wrażenie. I wygrał. Pod koniec października, na zaproszenie Twojego Ruchu, Stefan Czerniecki zawitał ze swoim niesamowitym podróżniczym „show” również do Lublina i Zamościa!

POLSKO-WĘGIERSKI BOHATER: János Esterházy

"W hołdzie Jánosowi Esterházyemu, synowi polskiego i węgierskiego narodu, który ofiarował swe życie za wolność i ojczyznę, umierając męczeńską śmiercią, pragniemy wznieść w Budapeszcie pomnik. Monument wykona rzeźbiarz János Nagy. Pomnik przedstawia cierpiącego Jánosa Esterházyego, więźnia sowieckiego Gułagu i komunistycznych kazamat Czechosłowacji. Pragniemy odsłonić w Budapeszcie pomnik w węgierskie Święto Narodowe 15 marca 2013 r." za: "idź Pod Prąd" nr 96-97

Subskrybuj to źródło RSS